asthfghl: (Asthfghl)
[personal profile] asthfghl
Наричат ги още Скалните гъби, а сред местното население са познати и като Мантар кая. Каменните гъби са причудливи скални образувания, формирани в резултат от действието на водата и вятъра. С розовите си пънчета и зеленикави шапки те наподобяват истински гъби. Намират се на около километър северно от с. Бели пласт, до самия път, в защитена територия с площ от 3 ха.

Скалните образувания с формата на гъби са изваяни в риолитови вулканични туфи. Розовият цвят се дължи на минерала клоиноптилолит, а сините и черните петна са от манганови конкреции. Зеленикавата багра идва от минерала селадонит. Самите скали са високи до 2,5 – 3 m.


Образувани са в риолитови вулканични туфи, които са следствие от интензивната подводна вулканична дейност в района отпреди милиони години, когато Родопите са били дълбоко дъно на неспокойно море. След оттеглянето на морето и при издигането на морското дъно скалите били подложени на ерозията и под въздействието на слънцето, вятъра и водата се образували днешните каменни гъби. Те са оформени в два отделни слоя на туфите, които имат и различни механични свойства. В първия пласт са „пънчетата на гъбите”, той е „по-слаб” – податлив е на въздействието на вятъра и водата и е с розов отенък, който се дължи на минерала клиноптилолит. В горния пласт са „шапките” на гъбите. Той е със зелено обагряване – резултат от минерала селадонит. Този пласт е и по-издръжлив на природните стихии, поради което изтъняването е повече изразено в долния пласт, където са пънчетата на гъбите. Сините и черните петна са резултат от манганови конкреции. Височината на гъбите е относително еднаква – около 2.5 – 3 метра, колкото е и дебелината на пластовете, от които са се образували.

 

 


Според преданието въглищарят Радуил имал 4 дъщери. Един ден те тръгнали за вода, но били подгонени от орда нашественици. Девойките изплашили коня на водача, който паднал на земята и бил разкъсан от момичетата. Четирите били застигнати от приятеля на загиналия – Омур. Той замахнал с ятагана и отсякъл главата на първата от тях, но щом докоснала земята, тя се превърнала мигом в каменна гъба. Замахнал и покосил другите две сестри, но се повторило същото. Изплашил се Омур, слязъл от коня, но преди да убие последното девойче, главата ѝ сама се превърнала в камък. Ужасен, той скочил на коня и понечил да избяга, но при първата крачка се превърнал в черна скала. Хората и днес наричат самотната канара в близост до гъбите Каратепе (черен хълм).


Освен легендите за произхода на гъбите, интересни са и лечебните свойства на един от съдържащите се в тях минерали. Клиноптилулитът, наричан още зеолит, поставен във вода, може да неутрализира всички вредни вещества, включително и радиоактивните.


Смята се, че ако минералът престои във вода едно денонощие, тя става лечебна. Може да се използва за детоксикация, понижаване на кръвно налягане, пречистване на бъбреци и жлъчка, а също и срещу всевъзможни стомашно-чревни проблеми, Макар че лечебните свойства на зеолита не са научно доказани, родопчани масово използват тази "жива вода", за да лекуват болежките си. Дали заради това или поради друга причина, факт е, че в района има най-много дълголетници.


Около Каменните гъби могат да бъдат забелязани много интересни птици, сред които орел змияр, египетски лешояд, червенокръста лястовица, испанско и обикновено каменарче.


В случай, че решите да посетите скалния феномен, бъдете с удобни, затворени обувки, тъй като земята там е покрита с варовикова прах. Гъбите са разположени недалеч една от друга и самата обиколка няма да ви отнеме повече от няколко минути.

 

 
Край на пътеписа.
Page generated 22 Jul 2025 01:39
Powered by Dreamwidth Studios