asthfghl: (Default)
[personal profile] asthfghl
Бачковският манастир безспорно държи първенството по посещаемост сред културно-религиозните дестинации в Пловдивска област. И неслучайно: намира се на достъпно място на основния път Пловдив-Смолян, заобиколен е от живописни гори и културни забележителности, има добре развита транспортна, туристическа и търговска инфраструктура. Лятно време е предпочитана дестинация за отмора и излет. Какъвто направих и аз този уикенд.

Карта на маршрута:

[Цъкни за увеличаване]

Със своите 3029 ха, Червената стена е най-големият резерват в Родопите. Намира се в непосредствена близост с Бачковския манастир. През него минава удобна и приятна туристическа пътека.

 


Аязмото Пресвета Богородица се намира в края на леката част от маршрута, който пресича резервата.

 


Вековният чинар - на възраст над 300 год. - е вплел корени сред целебните води на аязмото.


Местността Клувията край Бачковския манастир се свърза с традиционните религиозни процесии - литийни шествия - те изнасят чудостворната икона на Св. Богородица от манастира и я придружават до скалния параклис в Клувията.

 

 


Според легендата иконата преди векове е укрита в м. Клувията от монаси и след много години по излъчваната светлина е открита от две овчарчета. Тогава е върната в манастира, но изчезва от там и отново е намерена в м. Клувията. Това се повтаря три денонощия. Накрая след съновидение на един от монасите проблемът е разрешен, като иконата е поставена от дясно на входа на църквата, така че всички да минават край нея, а всяка година на светъл понеделник с литийно шествие се отнася до мястото й на намиране в Клувията.

 


На това място от панорамния маршрут хората са възприели традицията да връзват парцалчета и чорапи за здраве.


Параклисът Св. Архангел Михаил е част от религиозния комплекс в местността

 

 


В резервата Червената стена лагеруването, паленето на огън и отклоняването от указаната туристическа пътека не е разрешено. Затова пък покрай нея изобилства от сенчести чешми и приятни места за пикник.


Бачковският вoдoпaд e oбpaзyвaн oт кapcтoв paзлoм. Mяcтoтo e мнoгo кpacивo, a caмият вoдoпaд e виcoк oкoлo 10 мeтpa и e c мнoжecтвo pъкaви и paзклoнeния. Mecтнocттa oкoлo вoдoпaдa e пoдxoдящa зa пикник, кaтo ca ocигypeни мнoжecтвo пeйки и мacи зa oтдиx.

 

 

 

 


Най-старата запазена постройка в района на Бачковския манастир, на около 300м източно от манастира, е църквата-костница. Построена в 1083г. от Григорий Бакуриани, да бъде място за упокой на "грешните му кости", тя се е запазила относително добре до наши дни.


Манастирът разполага и със собствено стопанство - овощни насаждения и животновъден двор.


Както почти всеки популярен манастир у нас, Бачковският също не е подминат от меркантилизма и пошлостта на нашето съвремие. Две хилядолетия след онази знаменита случка, търговците отново са се настанили пред стъпалата на храма - и сега с благословията на уж богобоязливия клир.

 

 


Все пак самият манастир си остава основният притегателен център в района. Особен център на манастирския духовен живот е поклонението и почитта към Бачковската чудотворна икона на Пресвета Богородица. Иконата е на територията на манастира най-вероятно от времето на неговото основаване и винаги е оставала център на вниманието на монаси, вярващи и посетители. Не секва потокът от поклонници, които идват да получат благословията Богородица, да споделят болката си и да измолят защитата й.

 

 

 

 

 

 

 

 
Page generated 20 Jul 2025 21:39
Powered by Dreamwidth Studios