asthfghl: (You may kiss me now!)
[personal profile] asthfghl
Доста споменавам Струнната теория напоследък. Но факт е, че тя на сегашния етап е само една философска хипотеза (трудно е да се нарече и физическа). Има някои косвени индикации, че е донякъде на прав път, но само дотам. В момента просто нямаме инструментите да я проверим. Иначе изглежда много елегантно. Като казвам "елегантно", това ми напомня да препоръчам филма The Elegant Universe. Повечето обяснения от този мой постинг (който беше преди 2 години, когато бях доста по-бегло запознат с темата) са вдъхновени именно от The Elegant Universe. Филмът е по книгата на един от поколението младоци във физиката, Брайън Грийн (той е и водещ във филма). Това са хора, които промениха лицето на науката и я направиха достъпна за хората, интересна и забавна. Много ще ви хареса.

Да не забравяме и проблема със закостенялостта на учените - изнамират някаква теория и почват да си я защитават като бащиния срещу "посегателства" от разни нахални иноватори. Доста е парадоксално, като се има предвид, че учените са призвани именно да търсят нови и по-съвършени обяснения за нещата. Даже на Айнщайн не му е достигнала достатъчно смелост да допусне, че в някои части може и да не е прав и може да има по-добри обяснения от неговите. Затова и се е спрял до едно място и по-нататъка е бил неспособен да прозре. Пример: проблемът с квантовата гравитация (как действа гравитацията на суб-атомно ниво). Но пък и тогава са липсвали някои данни, които идват по-късно: че Вселената недвусмислено се разширява например. Айнщайн е настоявал, че има начин да стъкми така теориите си, че да я "накара" да си стои на едно място. Е, не става така.

Любимата ми фраза е: "Геният се крие в простотата". Така че вероятно е истина, че всичко е много по-просто, отколкото се опитваме да го изкараме.

Но сега на въпроса.

Говорим, че физиката на такова високо ниво като космологията и квантовата физика често граничи с чисто философски съждения с малко реално покритие. Примери много. Ето една щура теория: Вселената е просто една виртуална игра в нечий компютър! Нещо като Матрицата, но може би с цел нечие забавление. "Доказателството": на ниво звезди и тела и предмети, всичко работи според едни правила. Но като zoom-нем надолу, тези правила изчезват и почват да играят други правила (на квантовата механика). А като zoom-нем още по-навътре, всичко се размазва и достига до един предел, отвъд който вече няма плавно преминаване от едно zoom-състояние към друго, а всичко става рязко, хаотично и прекалено "random". Е, пита авторът на тази теория, нима това не е като твоят компютър? Ако zoom-ваш максимално, стигаш един момент, в който виждаш само едни пиксели, които не могат да се разбият на по-дребни неща, и всичко се размазва. Също друг довод е: ако приемем, че сред милиардите възможни цивилизации има такава, която напредне достатъчно, че нейните компютри да са толкова мощни, че да създадат една перфектно симулирана Вселена... то какъв е шансът (статистически) ние да СМЕ в една от тези компютърни симулации? В сравнение с шанса да сме в "истинска" Вселена? Оказва се, че шансът е милиарди пъти в полза на първата вероятност.

Но това са само теории, при това по-скоро философски :)
(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
No Subject Icon Selected
More info about formatting
Page generated 25 Jul 2025 19:48
Powered by Dreamwidth Studios