asthfghl: (Asthfghl)
[personal profile] asthfghl
Връх Руен е един от 10-те планински първенци, а по-интересното е, че е и сред 100-те национални туристически обекта (много от които са музеи и други обекти). Защо обаче планински връх е сред тези 100 обекта? Разбира се има си причина и когато човек се разходи до него ще може да го разбере. Само с разказване и снимки едва ли ще може да се пресъздаде. Трябва да се види на живо.

Връх Руен – първенецът на планината Осогово, е висок 2251 м. и се намира на границата с Македония. По височина сред планинските първенци на България е на пето място. Най-популярните маршрути за изкачването му започват от намиращите се на около 20 км югозападно от Кюстендил хижа „Осогово“ и комплекс „Три буки“. До тях води асфалтов път, който започва от Кюстендил, преминава през село Богослов и продължава в планината. Независимо от кой от двата пътя ще започнете изкачването – двата се събират малко след началото им.


Целият маршрут до връх Руен е с дължина от около 14 км. Ние започваме изкачването на Руен от чешмата, която се намира покрай пътя, точно до разклона до комплекс „Три буки“, на почти 1600 м. надморска височина. Маршрутът е дълъг, но сравнително лесен – само в последната част имате малко изкачвания, през повечето време се върви по широка и почти равна пътека. Тя започва покрай оградата на ловното стопанство и след около 800-900 м ще стигнете кръстопът, където се събира и пътеката от хижа „Осогово“. Вие трябва да поемете наляво.


Не след дълго пред вас ще се разкрият и първите страхотни осоговски гледки. Заобикаляйки отляво едно голямо възвишение, малко след него в далечината ще видите и три от осоговските двухилядници – Църни камък (2069 м), Шапка (2188 м) и Мали Руен (2230 м). Маршрутът минава покрай тях, като по лятната пътека се подсичат, а ако вървите по зимната колова маркировка, ще изкачите и тях. Връх Руен все още не се вижда, защото е зад тях.


Около средата на маршрута ще достигнете и до заслон „Превала“. До него има и беседка, зад която има течаща вода в случай, че сте изчерпали запасите си. А боровинките и малините са в изобилие наоколо.



Малко след заслона пътеката започва да става по-стръмна и минава покрай върховете, които изброихме горе. В далечината се вижда и част от билото на Осогово.


В далечината вдясно от вас ще видите връх със специфична форма – връх „Шапка“ (2187 метра). Трябва да напуснете широката пътека и да се насочите към него. Можете да го изкачите, може и да го подсечете по лятната пътека, която го заобикаля отляво.


След като преминете покрай него, в далечината ще видите и самия връх „Руен“, който отдалеч не изглежда като връх, защото е доста равен и няма скали. От връх „Шапка“ имате още около 15 минути леко изкачване до връх „Руен“.


До върха се намира и заслон „Руен“, който е празен и служи да ви приюти при лошо време. Цялото изкачване отнема 3 часа и половина, а почти през цялото време биваме задминавани от състезателите в местния пешеходен и вело-маратон. Явно сме уцелили пиков ден в програмата на този маршрут!





Пристигаме тъкмо навреме за награждаването на участниците в маратона.


Тук на билото се забелязват цял наниз бели гранични пирамиди, а само една крачка отвъд тях е достатъчна да стъпите в македонско.



От връх Руен гледките са към връх Мали Руен, връх Шапка (съвсем леко се подава зад връх Мали Руен), планината Беласица, Славянка, Пирин, връх Безимен на кота 2160, връх Църни камък и зад него връх Човеко (2047 м.)




Оттук насетне слизаме обратно към заслон Превала и се следва основният път към точката, от където сме започнали пътешествието.


Туристически комплекс "Трите буки" и хижа "Осогово" са основните места за настаняване в този район. Може би някой ден ще се възползваме за един по-дълъг престой, защото Осоговска планина очевидно има още много какво да предложи.




Следва: част 4, Ючбунар и Невестино.
(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting
Page generated 17 Jul 2025 00:18
Powered by Dreamwidth Studios