asthfghl: (Asthfghl)
[personal profile] asthfghl
Има много места, които никога няма да забравя. Някои запленяват въображението с богатата си история, други - с несравними природни красоти, а трети просто излъчват един особен свой собствен дух. Има обаче едно кътче от родината, което съчетава всичко това в едно - и това е най-дивата, централна част на Западните Родопи, където като наниз от сапфири блестят четирите големи язовира - Батак, Беглика, Широка поляна и Доспат.

Маршрутът на едно поредно, този път зимно завръщане по тези места:


Започваме с обичайната спирка край бреговете на язовир Батак. Тук, при много популярния курорт Цигов чарк, край самата вода се кипрят цяла върволица от малки и по-големи хотелчета и почивни станции. Отбивката при ресторант "Острова" си е направо задължителна. В средата на зимата водата в язовира е изненадващо висока и емблематичното островче едва се подава над повърхността. Свикнали сме по това време на годината да виждаме дебела ледена покривка, по която да е възможно да се стигне пеш дотам, но какво да се прави - глобално затопляне!
 


 
Преди да се впуснем из същинското родопско приключение и да продължим нататък по завоите към Доспат, първо поспираме за кратко и на източния бряг на язовира, за да погледнем към станциите покрай "Орбита" от една друга, по-необичайна гледна точка. Височините край Влашката могила откъм град Батак са отлична точка за наблюдение на целия язовир, включително трите му залива и двете контра-стени.
 


След по-малко от час спокойно каране сме вече в подстъпите към, поне според мен, вечния гвоздей на родопската програма - язовир Голям Беглик. Първо обаче няма как да не заделим няколко минутки на любуване на по-малкия му събрат - Малък Беглик, или просто Беглика. Тук през лятото и есента е пълно с палатки и каравани, а за голямо наше учудване - изглежда няколко от тях си стоят и през цялата зима.


 
Вече съм спрял да броя за кой път се завръщам към магическите, приказните брегове на Голям Беглик. Няма да крия и няма да се уморя да повтарям, че това за мен е най-вълшебното място в цяла България. Има една дива, необяснима, покъртителна красота в тези дълбоки сини заливи, в които се оглеждат острите върхове на вечнозелените борове. Упоителният им аромат изпълва дробовете и кара очите да се насълзят. Не искам да си тръгвам от това място - всеки миг тук тежи на мястото си и същевременно дава едно усещане за лекота и безгранична свобода.


 
Някъде там, в дъното, на западния бряг на язовир Голям Беглик е изградено симпатично малко селище на име Чатъма - сборище на планинари, каякари, баирни скиталци и всякакви други луди глави. Оттам през топлите месеци се отправят цели кервани с каяци, които щъкат навред из безбройните фиорди на най-красивия наш високопланински язовир. Бреговете му са осеяни с подобни импровизирани пристани, а признаците за вездесъщото присъствие на рибарите, къмпингарите и другите диваци ентусиасти са повсеместни.
 



Не ще и дума, за някои от гореспоменатите чудаци съседният язовир Широка поляна е по-интересен и примамлив, предвид разлетите поляни и плиткото му крайбрежие, позволило образуването на безброй закътани заливчета и тесни проливи, из които, поне според легендите на зевзеците въдичари, се крият несметни количества рибоци, които просто си просят да бъдат уловени. Поради по-плиткото дъно в сравнение с по-големия му събрат, заварваме този язовир леко позамръзнал. Което навярно е добре дошло за улов през прясно пробита дупка в леда? Или може би съм гледал твърде много руски филми с участието на сандъци с водка и пияна разходка с лодка?


 
Всъщност "вилното", или по-скоро бихме могли да го наречем "наколното" селище при провлака откъм шосето за Доспат, може и да изглежда целогодишно, но това е само привидно - доста от караваните и импровизираните заслони действително си стоят и в най-големия сняг, но на практика са недостъпни и неизползваеми преди април-май и са зазимени. Пъртините покрай тях са едва различими и изискват неимоверно усилие за преодоляване, но ние сме упорити и решени да изследваме полуостровчето докрай.
 


 
 
Справка с вярната ми навигация сочи, че този баир на север от Широка поляна се нарича Доинджа. От другата му страна се спотайва един по-малък язовир, който никога не съм посещавал - Тошков чарк. Задължително ще трябва да поправя този пропуск най-късно идното лято.
 

 
При паркинга край язовира се е образувало същинско курортно селце. Тук има няколко магазина, задължителната кръчма тип "ХоРеМаг", спирка на автобуса между Батак и Доспат и разбира се - пазарче с няколко сергии, на които местните жени (онези със забрадките) продават всякакви планински вкусотии. Аз самият почти никога не пропускам да забърша по някой буркан с мед.

 
Продължаваме все по-надълбоко в дебрите на Родопите. На картата личи, че това всъщност е най-дивото и най-рядко населено парче от родината. Пътят до Доспат е осеян със завои и все по-живописни гледки. Може би най-панорамната сред тях се открива току преди входа към град Доспат, а местната управа е изградила нарочна площадка с пейки, беседки и барбекю за онези, които искат да се насладят за по-дълго на гледката.
 
 
 
Слизаме за кратко и до самия бряг на огромния язовир Доспат. Със своите 20 км дължина той е едно от най-открояващите се сини петна на картата на България. Рибовъдните ферми добре личат сред кристалната водна повърхност, набраздили като решето най-дълбоката част от язовира досами едноименния град.
 
 
Това е район със смесено население, изобилстващ с исторически забележителности, старинни къщи и храмове на различни религии. Доспат е запазил същината и духа на Родопите през годините и е едно от местата, които си струва да се посетят за по-дълго. Да не говорим, че бреговете на язовира през лятото в много отношения напомнят за нашето Черноморие.
 
 
 
Край на пътеписа.
(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting
Page generated 14 Jul 2025 17:15
Powered by Dreamwidth Studios