![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Изборът на настилка за игра на тенис е много важен фактор за удоволствието от играта, което в крайна сметка е и основната цел на аматьорския тенис. Макар и с напредването на модерните технологии вече да съществува много голямо разнообразие от тенис настилки, клеят (червеният корт) си остава най-популярната опция поради няколко негови отличителни качества, които силно го отличават от останалите видове настилка.

Драстично намалява риска от контузия: Наскорошно изследване на Тенис Асоциацията на Съединените Щати показва, че практикуващите тенис на аматьорско ниво играят тази игра доживот. Те обикновено започват от много ранна възраст и продължават още дълго след пенсиониране. Разбира се, всеки си има свои причини да практикува един или друг спорт - от търсене на любим начин на релаксиране или изразходване на натрупаната психическа и физическа енергия, до спазването на здравословен начин на живот, изпълнен с много движение. Това, което със сигурност можем да кажем е, че никой не играе тенис, за да получи или утежни някоя контузия в гърба, болезнено разтежение на мускул или да счупи някоя кост, нали?
Червените кортове са далеч по-щадящи тялото от всички останали - те са в пъти по-безвредни за гърба, краката и глезените, отколкото асфалтовите и твърдите кортове. Клеят е еластичен, позволява на играча плавно да се плъзга и да поддържа баланс, да контролира движенията си, вместо да се забива остро в земята при всеки отскок по корта, абсорбирайки целия кинетичен шок с всяка става от тялото си. Докторите неведнъж са изтъквали предимствата на червения корт за човешката физиология и са единодушни, че той е многократно по-нискорисков от гледна точка на травмите.

По-ниска повърхностна температура: В сравнение с другите тъмни на цвят покрития, които поглъщат и задържат по-голямата част от слънчевата енергия, клеят поддържа по-високо ниво на влажност и "диша", което позволява на повърхността му да е с около 20% по-хладна от тази на твърдите кортове, дори в най-горещите дни на лятото.

По-бавна скорост на игра за повече удоволствие: Отскокът на топката върху клей е равномерен и по принцип е по-висок и бавен, отколкото при останалите повърхности. Това му качество естествено води до по-дълги разигравания, по-голямо разнообразие от удари и далеч по-контролирана игра. Накратко, всяко действие на играчите е по-ефективно и същевременно изискващо по-малко усилие. Даже попаденията в близост до линиите са по-лесни за отсъждане, тъй като топката оставя отчетлива следа върху земята, която играчите могат лесно да анализират в случай на спор. Това допринася за по-спокойното провеждане на иначе оспорваните мачове.

Развиване на по-съвършен и комплексен стил на игра: Наскоро Изпълнителният комитет на Тенис Асоциацията на САЩ разгледа подробен доклад, който анализира причините за липсата на големи американски звезди в съвременния световен тенис. Сред основните фактори, които бяха посочени, бе отсъствието на тренировъчни програми и състезателни турнири на клей в страната. Друг анализ, включващ анкета сред водещите тенисисти в ATP листата, показва, че повечето от тях до голяма степен дължат развитието си на наблягането на тренировки на червен корт, особено в най-ранна възраст. Тяхното становище е, че клеят недвусмислено развива повече техническата грамотност, тактическата дисциплина, физическата здравина и издръжливост и стратегическия интелект от който и да било твърд корт.

По-бързо съхнене на повърхността: За разлика от твърдите настилки, играта на червения корт може да бъде подновена буквално няколко минути, след като се е излял проливен дъжд. Първо, това до голяма степен се дължи на добрия дренаж отдолу. Всъщност начинът, по който е изградена структурата на клея, позволява на водата да се просмуква безпрепятствено през повърхността и да се оттича извън корта по естествен гравитачен път, оставяйки след себе си лека остатъчна влажност по повърхността, която после отлично се вписва в останалите положителни качества на червената повърхност. Като цяло, повечето клей кортове изсъхват напълно до час или два след пороен дъжд.

И не на последно място - това е най-екологичната настилка: Клеят е направен от естествени материали - стрити на прах камъни, тухли, керемиди, т.е. не оставя никакви токсични отпадъци при изхвърляне. Този тип повърхност също решава и някои локални екологични проблеми, тъй като поглъща количество вода, което е много сходно с повечето естествени почви, които така или иначе се налага да замени при инсталирането си. С други думи, той е възможно най-щадящият околната среда материал.

В заключение: Червеният корт определено е далеч по-лесен за употреба от всеки друг тип тенис покритие. Ако е построен и се поддържа според основните стандарти, той може да бъде един наистина незаменим източник на споделено удоволствие между запалените тенис маниаци. Тъкмо затова той е толкова популярен по света, независимо от възрастта и нивото на играчите. Предвид количеството контузии, които съпътстват кариерата на професионалните тенисисти, а и тежките дългосрочни последствия, които една сериозна физическа травма може да има върху ежедневието на нас простосмъртните аматьори, е силно препоръчително да се поставя отчетливо ударение върху използването именно на този тип кортове, а изявите върху твърдите настилки да се оставят предимно за професионалистите.