asthfghl: (Me = idiot.)
[personal profile] asthfghl
Миналия ден направих една 55-километрова вело-разходка до брега на язовир Батак. Тази година лятото бе подранило и в жежкия съботен ден условията бяха перфектни за нови подвизи на две колела.

Маршрутът:



Разбира се, както си му е редът, всяко пътешествие в този район на Родопите направо си плаче за оползотворяване на легендарната теснолинейка Септември-Добринище. Напоследък съм се превърнал в същински неин абонат!



Гара Костандово се оказа най-удобната спирка за атакуване на набелязания маршрут. От нея до едноименното село са около 4-5 км, които прелетях на един дъх, наслаждавайки се на свежия утринен въздух във Велинградско-Ракитовската котловина. Местните хора бяха наизлезли на полска работа още в ранни зори.


 


В съседното село Дорково животът вече кипеше, въпреки че бе събота. Макар и на бавни обороти, ежедневието на местните хора следва своя неумолим ритъм.



Районът над дорковските рибарници по горното поречие на река Мътница, която отводнява големия язовир Батак, предлага изключително живописни гледки и чудесни места за отдих и бивакуване.


 


Но още по-прекрасна е долината покрай потока, който се спуска откъм местността Селце. Реших да се отклоня по този по-стръмен маршрут, за да си припомня къде бях прекарал седмици в детството си на зелено училище.


 


Ромонливият поток оглася гората, а пенливите водопади се редуват с хладни вирове, които приканват разгорещения пътник. Изкушението да се бухна в някое естествено джакузи бе почти непреодолимо.


 

 


В местността Селце изобилства от чифлици. Моята цел тук бе старият пионерски лагер - днес отчасти запустял, отчасти превърнат в говедарски обор.


 

 


Безкрайната шир на тучните ливади навярно е много подходяща за планински събор. За миг си ги представих отрупани с родопски китеници, със стелещи се вълма, ухаещи на кебапчета... Бързо отпъдих кощунската фантазия и продължих да въртя нататък. Все пак може би е най-добре някои места да си останат недокоснати от масовия турист.


 


Спускането покрай Бекировия кладенец е главоломно, а гледката към язовира се разкрива внезапно и спира дъха.


 


Къде полузаконно, къде не - но някои хора очевидно добре са се уредили с разрешение за ползване на крайбрежните парцели. Тук се кипрят всевъзможни ваканционни постройки - от семпли барачки и бунгалца, та до най-помпозните хотелски комплекси за стандартите на този район. Сред най-популярните места за отдих са например хотел Хебър и Шишарката.


 


В непосредствена близост е и местността Дъното с язовирната стена. Батак е шестият по големина изкуствен водоем в България - площта му е 22 кв.км, а обемът - 309 млн. куб.км. Изграден е през 1959 г. по течението на река Мътница.


 


Асфалтовият път скоро се превръща в чакълест, а след това и в прашен коларски път - всъщност два коловоза, които в ниските места преминават през кални мочурища. Началото на май бе твърде дъждовно и на места преминаването бе доста затруднено. Това обаче очевидно не е никаква пречка за пасящите наоколо добичета, които се наслаждаваха на слънчевия следобед.


 

 


Районът между така наречения Костандовски залив и Контрастената е най-дивата част от крайбрежието на язовир Батак. Нарядко разположените планински чифлици се редуват с някоя и друга самоделна колиба, а стадата овце и крави скитат на воля ведно с полудивите коне. Не липсва и по някоя усамотена каравана.


 

 


Около Контрастената вече започва да се усеща наближаването на цивилизацията - асфалтът отново се показва изпод чакъла, а частните вили зачестяват, подобно на наниз от мъниста по рязко отчетливата граница между голия бряг и гъстата гора...


 


...За да се стигне до мастодонти като този, изоставени по средата на строежа - вероятно поради внезапно секване на вложенията.



Югозападният бряг на язовира откъм Острова и старата Орбита е гъсто застроена с вили, къмпинги и почивни станции. Тук отдавна се е образувал голям курорт. А гледките са панорамни.


 

 


След задължителното спиране при Цигов чарк и кратка обиколка по сергиите, забърсвам един сладолед на клечка, избирам си традиционния огромен буркан с чист планински мед с пчелна пита, презареждам манерката и се отправям обратно към изходната точка на пътуването. Спускането от язовира през Цигова чешма до Ракитово е бясно - тук наклонът е сериозен.



Затварям кръга за деня с връщане обратно при ханчето на разклона за Костандово. Оттук до гарата са само няколкостотин метра.



Прибирането е отново с теснолинейката през Септември. Издувам дробове и вдишвам за последно от острия планински въздух. Чакат ме още два часа по лъкатушния и живописен маршрут, преди да се гмурна обратно в жегата на големия град.


 

 

 
(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting
Page generated 7 Jul 2025 17:55
Powered by Dreamwidth Studios