asthfghl: (Default)
Asthfghl ([personal profile] asthfghl) wrote2017-12-07 10:56 am
Entry tags:

Няколко изненадващи правила в тениса


(14) Играчът не може да докосва топката с нищо, освен с ракетата, докато трае разиграването. Ако топката го удари по тялото или някоя част от дрехата, той губи точката. При двойките, ако сервиращият играч уцели съотборника си, другият отбор печели точката.

(13) Играчът не може да докосва с нищо мрежата, докато трае разиграването. Включително с част от облеклото си. Разиграването приключва, когато топката се топне два последователни пъти в някое от полетата. След това вече може да се докосва мрежата.

(12) Играчът не може да изпраща топката никъде другаде, освен в полето или мрежата, преди тя да се е топнала. Това включва съдията, зрителите, столове, лампи, тавани и т.н. Ако топката докосне някое от тези неща, изпратилият я играч губи точката.

(11) Играчът не може да хвърля нарочно ракетата (например за да посрещне някоя топка). Той трябва да има контрол върху ракетата, докато удря топката. Все пак, ако изпусне ракетата след удар по топката, разиграването продължава. Ако успее да си вдигне ракетата навреме, може да продължи. Но ако тя удари мрежата или колчетата на мрежата, той губи точката.

(10) Играчът не може да издава звуци, докато топката се движи към противниковото поле. Ако тя се движи към него е разрешено. При двойките например съотборниците могат да си комуникират, но само когато топката се движи към тяхното поле. След като са я ударили, вече не могат да правят шум, иначе рискуват наказателна точка (освен ако шумът е неумишлен, например поради контузия - тогава точката се повтаря).

(9) Играчът не може умишлено да пропуска топката при сервис. Ако замахне за сервис и не уцели топката, опитът се счита за неуспешен. Все пак, ако подхвърли топката, но се откаже да замахне, той може да повтори опита (може пак да хване подхвърлената топка или да я остави да падне на земята).

(8) По време на неофициален мач (без съдия), всеки от играчите действа като съдия по отношение на попаденията в собственото си поле. Играчът не може да отсъжда за попадения в противниковото поле (освен ако противникът изрично не го помоли за консултация). При нетса (докосване на топката в мрежата при сервис) и двете страни могат да правят отсъждане. Ако играчът не е сигурен дали топката е аут или е закачила линията, по правило той би трябвало да отсъди добра топка. Ако никоя от страните не е сигурна, следва да се отсъди добра топка.

(7) Поначало играчът или неговата ракета не могат да пресичат вертикалната плоскост над мрежата, освен ако след замахване и удар от отсамната й страна ракетата не продължи пътя си и пресече тази плоскост. Ударът трябва да е от отсамната страна, но ракетата може след това да пресече мрежата (без да я докосва).

(6) Има едно изключение: ако топката падне в отсамното поле, завърти се и се върне в противниковото, играчът има право да се пресегне над мрежата (без да я докосва) и да отиграе топката над противниковото поле.

(5) Играчът има право да изпрати топката покрай мрежата - стига тя след това да топне в противниковото поле. Ако в мрежата има големи дупки и топката премине през тях, се счита, че тя е попаднала в мрежата. Ако страните не са сигурни откъде е минала топката, противникът трябва да направи отсъждането.

(4) Играчът има право да удари топката два пъти последователно, стига това да е неумишлено. Ударът се нарича "носене". Условието е да е замахнал само веднъж с ракетата. Например ако при удар топката първо докосне кордажа, а след това и рамката на ракетата, топката е добра. (Това правило е от 1970 г.)

(3) Играчът има право да стои във всяка точка на своята страна на полето, освен ако не сервира. Той може да стои дори извън очертанията на корта. При сервис обаче той трябва да е зад основната линия и в рамките на крайните странични линии.

(2) Играчът може да сервира отдолу. Стига топката да е ударена от въздуха, преди да топне в противниковото поле, няма значение в коя посока е застанал сервиращият играч и как замахва с ракетата. Понякога сервисът отдолу се използва за изненада.

(1) Има ограничения във времето между отделните разигравания и сервиси. 20 сек между две разигравания, 90 сек между геймове, 120 сек между сетовете. При първо нарушение се прави предупреждение, а при второ се дава наказателна точка. Изключението в правилото за двайсетте секунди е, когато на играча се наложи да събере някоя топка. Също така, той не може да сервира, преди противникът да е готов за посрещане.

[ИЗТОЧНИК]

Post a comment in response:

(will be screened)
(will be screened if not validated)
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting