Entry tags:
Американската система за оценяване на тенис умения

NTRP е замислена предимно като ориентир. В крайна сметка рейтингът на един играч се обуславя най-вече от резултатите му. Но все пак съществува и обективна система за градиране на уменията на играчите.
Ниво 1.0
Играчът тепърва започва да се учи как се държи ракетата, как се подхожда към удар и как се прави контакт с топката.
Ниво 1.5
Играчът все още има ограничен опит в развиването на ударите и предимно работи върху вкарването на топката в игра. Такъв играч още не е готов за мачове.
Ниво 2.0
Играчът се нуждае от натрупване на опит на корта с акцент върху разиграванията. Все още му е трудно да намира точката на съприкосновение, нуждае се от тренировки по развиване на ударите и не е наясно с основните позиции при играта на единици или двойки.
Ниво 2.5
Играчът се учи да преценява къде ще попадне топката, когато посреща противникови удари, макар че движението му по корта и възстановяването на изходната позиция все още да не са в синхрон. Вече е способен да поддържа дълго разиграване при ниска скорост на ударите. За него е полезно да разиграва продължително време с партньори от същото ниво с цел развиването на основните удари. Започнал е да се запознава с основните позиции при играта не единици и двойки. В състояние е да изиграе мач с приятели, дори да участва в леки аматьорски турнири.
Потенциални недостатъци: слабости в хватката; не извършва пълен замах при сервиса; непостоянност в подхвърлянето при сервиса; рядко се осмелява да извърши преход към мрежата.
Ниво 3.0
Играе с постоянство при ударите със средна скорост, но все още не се чувства комфортно при всички удари и му липсва прецизност, когато се налага да демонстрира контрол на посоката, дълбочината, скоростта, или да сменя рязко посоката на ударите. Обикновено формацията при двойки е единият играч на основната линия, другият - при мрежата.
Потенциални недостатъци: постоянство при генерирането или реагирането на промени в скоростта на разиграването; трудности при справянето с удари "извън тяхната зона на комфорт"; възможно е да изпитва неудобство в близост до мрежата.
Ниво 3.5
Играчът е постигнал подобрение в надеждността на ударите, контролира посоката на ударите със средна сила, но му липсва дълбочина, разнообразие и способността да променя дължината на ударите. Ограничено използване на прехвърлящи удари, удари над главата, атакуващи удари в преход към мрежата и волета, поради липса на увереност. Играчът е по-сигурен на мрежата, подобрил е пласирането и движението си из корта и подобрява работата в екип при двойките.
Потенциални недостатъци и силни страни: Това е нивото, при което играта започва по-скоро да се характеризира с това, което играчът умее на корта, а не с това, което не умее. Играчите от това ниво биха могли да започват да развиват психически умения с цел концентрация, изработване на тактика и цялостна стратегия за мача.
Ниво 4.0
Играчът притежава надеждни удари, включително контрол на посоката, дълбочина и умение да променя дължината на ударите както при форхенда, така и при бекхенда, особено при разигравания със средна сила на ударите; умение да използва прехвърлящи удари, удари над главата, атакуващи удари в преход към мрежата и волета с повишен успех. Понякога предизвиква грешки у противника след свои сервиси. Очевидно развит усет към играта в екип при двойките.
Потенциални силни страни: по-малко вероятно е сам да се победи; по-надежден втори сервис; разпознава открилите се възможности за завършващ удар.
Ниво 4.5
Играчът е започнал да разнообразява употребата на сила и спин, има добро движение по корта, може да контролира дължината и дълбочината на ударите си и е започнал да развива цялостен план за мача възоснова на своите силни и слаби страни. Той може да пласира първия си сервис със сила и точност, както и да използва втория сервис като надеждно оръжие. Такъв играч често прекалява със силата при по-трудните удари. Често играе агресивно на мрежата при двойките.
Потенциални силни и слаби страни: по-често печели и/или губи точки от сервиса; умее по-добре да замаскира слабостите си; започва да развива специфично оръжие, около което да изгради цялата си игра.
Ниво 5.0
Играчът разполага с добър усет към позицията на противника и умее да разпознава неговите удари, често има специфичен удар или умение, около което структурира играта си. С увереност и постоянство изпълнява завършващи удари и предизвиква грешки у противника след излизане за къси топки, може да изпълнява завършващи волета, прехвърлящи удари, падащи удари, полу-волета, удари над главата, разполага и с добра дълбочина и спин при повечето втори сервиси.
Потенциални силни страни: по-добър при вземане на решения; добре покрива и замаскира слабостите си; психически по-устойчив, но все пак е възможно да се пропука в ситуации под напрежение.
Ниво 5.5
Играчът е развил значителна сила, скорост и постоянство и ги използва като основно оръжие. Умее да променя стратегии и стилове на игра в състезателна обстановка и да изпълнява надеждни удари под напрежение.
Потенциални силни страни: умее да изпълнява офанзивни удари от всяка позиция; сменя стратегии и стилове на игра в състезателна обстановка; първият и вторият сервиси са надеждни в ситуация под напрежение.
Нива 6.0, 7.0 и нагоре
Обикновено играч с ниво 6.0 е преминал през интензивни тренировки с цел подготовка за национални турнири от най-високо ниво и е получил място в националната ранг-листа. Играчи с ниво 6.5, 7.0 и нагоре се считат за тенисисти от световна величина.